15.    
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19  


Víno není alkohol, ale umělecké dílo

         Víno, pro nás na Moravě, je téměř samozřejmostí, a dokonce je jedním z jejích symbolů. Lidé, kteří nemají k vínu takový vztah, k nám často přijíždějí a říkají: Jé, vám tady roste víno!" V ten moment mě napadne jejich častý názor, že víno samo vyroste a my jen sklidíme úrodu. Už nevidí, jak starostlivý vinař téměř celý rok chodí kolem, pracuje, pěstuje a vytváří umělecké dílo. Stejně jako kterýkoli jiný umělec. Když člověk dojde do obrovské galerie plné obrazů a celou ji projde, má z toho dojem, že mu málokterý utkví v paměti. Ale když přijde jiný člověk se vztahem k onomu umění, vybere si tři-čtyři obrazy a prohlíží je třeba i několik hodin, odnáší si hluboký umělecký zážitek. Stejně je to i s vínem. Když ho vypiji mnoho, opiji se a je mi zle. Nic z toho nemám. Ale ochutnám-li pár vzorků, odcházím s velkým chuťovým i uměleckým zážitkem. Ano, víno je umělecké dílo a tak ho také musíme přijímat. Ale jako každé umělecké dílo má i svou hodnotu přepočitatelnou na peníze.

Tvorba uměleckého díla

         Velký význam má výběr stanoviště pro pěstování určité odrůdy vinné révy. Důležitými činiteli ovlivňujícími morfologický vývoj révy jsou teplota, vlhkost, světlo, CO2, vzdušný kyslík a obsah minerálů. Působí na různé vegetační fáze i na vzrůst a plodnost keřů révy.

         Vývoj dále ovlivňuje expozice, nadmořská výška, dosažitelnost vodních ploch, mechanické a fyzikální vlastnosti půdy. Toto vše musí vinař zhodnotit a na základě získaných poznatků révu pěstovat.

Teplota

         Vinná réva je teplomilná rostlina. Je závislá na sluneční energii, která zahřívá půdu, listy, květy a hrozny. Při teplotě nižší než 8 (C réva zastavuje nebo nezapočíná vegetační vývoj. Optimální teplota je kolem 15 (C, při teplotě 28-30 (C je nejrychlejší vzrůst a nastává časné vyzrávání hroznů .

         Při teplotě nad 40 (C je vývoj značně omezen a projevuje se i vliv úpalu. Průběh květu je krátký a s vyšší teplotou se zrychluje. Vyšší teplota v době vývinu bobulí zajišťuje dosažení vysoké jakosti při sklizni. Při zrání hroznů se totiž vytváří i látky buketní a barevné, charakteristické pro ušlechtilé druhy vín.

Vlhkost

         Velká i malá vlhkost zadržuje vzrůst . Vyšší vlhkost zvyšuje šťavnatost a snižuje obsah cukru. Bobule má tenkou slupku a může dojít k prasknutí.Vytékající šťáva je napadána plísněmi a mikroorganismy a znehodnocuje plod. Malá vlhkost zadržuje vzrůst hroznů, má vliv na vývoj letokruhů, listů. Bobule pak mají málo cukru a mnoho extrativních látek a kyselin.

Obsah živin v půdě

         Réva vinná odjímá z půdy látky na celkovou výživu ve vegetačním období. Odpadové látky se do půdy nevracejí, takže musí být půda obohacována uměle - například chlévskou mrvou nebo umělými ekologickými hnojivy.

Řez vinnou révou

         Ponecháme-li keř spontánnímu růstu, nasadí četná očka a letorosty, jež přinesou hrozny. Přemíra zelených orgánů nestačí být vyživována, takže hrozny jsou malé a nevyzrálé. Řez zvyšuje plodnost i jakost révy. Provádí se na jaře. Pupeny, jež vyrostou na jaře, jsou na jednoletém révoví vyživovány z dvouletého révoví. Vyrůstá-li jednoleté révoví z révoví staršího než 2 roky, je neplodné a musí se odstranit. Odstraní se a nechá se alespoň jedno očko - z něj vyroste příští rok révoví plodné.

Letní práce s révou

         Provádí se podlom keřů révy - odstranění zbytečných letorostů. Odstraňují se též letorosty vysoko stojící - neplodné. Necháváme celkem 5 - 7 rovnoměrně rozložených letorostů. U podnožové révy 4 - 8 letorostů.

Vázání keřů

         Letorosty jsou vázáním chráněny před větrem a vylomením a současně lépe vyživovány. Váže se lýkem, přírodním provázkem, eventuálně umělou hmotou a drátky. Letorosty ohýbáme a svazujeme do dolního konce k osnově vinice.

Výplevka

         Odstraňování vedlejších vzrůstových os v paždí listů na hlavních letorostech. Účelem je uchránění živin především pro vývin hroznů.

Kultivace

         Úprava půdy kolem révy - provádíme ji mělce - plečkováním. Účelem je zkypření půdy, větší absorbční schopnost půdy pro vodu, vzduch i živiny. Na jaře je nutné provádět kultivaci hlubší, protože půda je po zimě více udusaná. Opatření proti škůdcům a chorobám: Je prováděna několikrát do roka postřikem ochrannými přípravky. Účinnost je závislá na provedení zákroku v biologicky nejvhodnějším období. Máme několik druhů chorob, houbové nemoci, živočišné škůdce, fyziologická onemocnění a vlivy klimatických činitelů.

Výroba vína

         Po sklizni hroznů se v lisovně pomelou hrozny, přičemž se odstraní střapiny. Po mírném nakvašení se tato drť u některých odrůd vylisuje, u jiných se lisuje hned po pomletí. U červených odrůd se nechá nakvasit v kádích nebo v různých tepelných zařízeních. Po vylisování se naplní do sudů dřevěných, plastových, ocelových tanků nebo cisteren, kde víno dokváší a samovolně se čistí. Ve velkovýrobě se používá k odkalení odstředivé síly. Užívá se též chemických metod. Provádí se i filtrace. Víno pak v různých nádobách zraje. Po úplném vyležení se víno lahvuje a uvádí do spotřebitelské sítě.

         Vína dělíme na odrůdy pěstěné, ale i na odrůdy chuťové: alkoholické, aromatické, básnivé, bezcharakterní, bezduché, bez těla, buclaté, delikátní, drsné, dokonalé, dusivé, elegantní, erbovní, fádní, harmonické, hladké, hrubé, chabé, jadrné, jalové, jasné, klasické, krátké, marnivé...

         Říká se, že víno má i léčivé účinky. Můj dědeček - vinař - však říká:

"Víno je lék, ale člověk nesmí chtít být rychle zdravý."

                  Tak vzniká umělecké dílo...

Karin Gymnázium Hustopeče


    15.    
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19  
    I*EARN CZ     Mail autorovi     OSF Praha