YouthCan 2000 v New Yorku


V jednom z nejznámějších měst Ameriky, New Yorku, se konala na přelomu dubna a května celosvětová konference YouthCan 2000. Ani Česká republika nebyla výjimkou a zúčastnila se prostřednictvím čtyřčlenné delegace dvou škol. Teplické gymnázium zastupovaly Mgr. Ilona Kuboňová a studentka Lenka Güntherová. Z Českého Krumlova přijeli RNDr. Stanislav Waldauf a studentka Martina Jírů. Všichni byli pozváni za účelem představení společného projektu Energie, ekologie, ekonomika, na kterém pracovali v rámci projektů I*EARN bezmála dva roky.

Konference proběhla v muzeu historie přírody, které si mohli účastníci podrobně prohlédnout. Tato budova působí impozantně na každého nejen svou velikostí, ale i množstvím sbírek a využitím moderní techniky.

Zahajovací ceremonie se konala v sále Života v oceánech, kde přes celou místnost visela obrovská modrá velryba. Organizátoři využili mnoha technicky náročných prvků, jako je promítání na velké plátno pomocí počítačových efektů, aby nás vřele přivítali v New Yorku a seznámili nás s programem konference.

Následoval celý den nabitý prezentacemi z různých koutů světa. Jediným problémem bylo včas najít tu správnou místnost, přestože k dispozici byla celkem přehledná mapka jednotlivých podlaží muzea. Děti z Miami na Floridě přednášely o ekologické a zdravé stravě, kterou si můžeme doma sami připravit. Slováci hovořili o ochraně Slovenského ráje a rómské komunitě. Domácí si připravili problematiku ohrožených druhů ptactva a jejich navrácení do volné přírody.

Náš projekt byl hned v první skupině ze tří. Začátek se trochu musel posunout kvůli nedostatečné výbavě (počítač a zpětný projektor), která byla nezbytně nutná a pořadatelé ji včas nepřipravili. I přes to se přišlo podívat hodně zájemců, kteří měli spoustu zajímavých otázek. Byli jsme s naším výkonem velmi spokojeni a myslíme si, že můžeme na své vystoupení, které bylo celé v angličtině, být právem hrdí.

Večer byla konference ukončena projevem ředitele muzea. Následovala řada poděkování od všech zástupců zúčastněných zemí. My jsme samozřejmě také pronesli krátký proslov. Působiví byli zejména Pákistánci, Uganďané a Egypťané. Pak už následovala neoficiální večeře všech studentů a učitelů, kde jsme měli možnost navázat kontakty s lidmi z různých koutů světa.

Další den se konal společný pracovní výlet za město. Šli jsme podél řeky Hudson a pozorovali zdejší faunu a flóru, která je vlivem neúprosné civilizace značně narušena. Během dalších několika dní se konaly důležité schůzky s lidmi, kteří řídí program I*EARN v USA a dalšími, kteří pracují v Open Society Institut v New Yorku.

Ve volném čase nám také zbyl čas na prohlídku zajímavostí města plného mrakodrapů, na výlet lodí na ostrov se sochou Svobody, výhled z World Trade Center nebo z Empire State Building nebo prohlídku několika muzeí a návštěvu New York Stock Exchange na Wall Street.

Konference se opravdu vydařila a otevřela nám nové brány do světa pro možnost poznání a záchrany naší planety - matičky Země.