Art camp, Baja, Maďarsko

Všichni víme, že se naše škola zapojuje do projektů organizace I*EARN (The International Education and Resource Network), jejichž hlavním cílem je rozvoj základního a středního vzdělávání a spolupráce mezi mládeží a školami v různých zemích.

Jednou z činností, kterými se I*EARN zabývá je tzv. Art camp, kterého se poslední týden v červnu zúčastnila i delegace z České Republiky. Art camp se konal v Maďarsku ve městě Baja a jeho organizátorem bylo město Baja a Gymnázium Bela III. Baja se nachází na břehu Dunaje, 160 km jižně od Budapešti a je obklopena krásnými lesy a řekami.

Celý Art camp byl zaměřen na folklórní umění, zvláště na výrobky uměleckého řemesla. Během čtyř seminářů měli studenti možnost si vyzkoušet práci s plstí a vlnou, techniku tkaní, práci s kůží a se sušenou kukuřicí, navlékání korálků. Všechny činnosti byly pro naše studenty neobvyklé, ale byli nadšení i proto, že výuku vedli specialisté v oboru..

Všichni účastníci přijeli prezentovat svou zemi, folklór a národní tance. Bylo velmi zajímavé se seznámit se zástupci třinácti zemí a poznávat jejich kulturu. Sešli se tam studenti a učitelé z Andorry, Ázerbájdžánu, Běloruska, Estonska, Gruzie, Maďarska, Makedonie, Ruska, Slovenska, Turecka, Rumunska a Ukrajiny. Z České Republiky přijeli čtyři studenti a jeden vyučující. Naší školu reprezentovaly Pavla Herbstová (5.C), Petra Houfková (5.C) a Marcela Špůrková (učitelka) a další dva studenti reprezentovali střední školy z Českého Krumlova a Českých Budějovic. Do Maďarska jsme vezli plakát a pohlednice, které symbolizovaly naší zemi, zpívali jsme české národní písně , tancovali polku a hovořili o tradicích. Myslím, že jsme byli dobrý tým, který byl nadšený z celého programu.

Kromě čtyř seminářů jsme měli možnost navštívit místní muzea a galerie (město Baja silně podporuje bohaté folkórní tradice) a vidět technologii výroby modrotisku. Maďarští přátelé nám ukázali a naučili nás některé jejich tance, ale především jsme navázali mnohá přátelství s lidmi po celé Evropě a Asii. Celý Art camp byl výborně zorganizován a my se můžeme těšit na další podobné akce, kde je možnost procvičit angličtinu a naučit se něco nového.

Možná příští školní rok!

Marcela Špůrková