Mezinárodní konference v ČíněUčitelé a studenti z České republiky se každoročně o prázdninách účastní mezinárodní celosvětové konference I*EARN. Letos se tato konference konala na začátku července v Pekingu. Účastnilo se jí přes 430 delegátů ze 63 zemí celého světa. Českou republiku reprezentovali čtyři učitelé, kterým se podařilo na základě aktivní účasti v programu I*EARN během uplynulého období získat na cestu grant od mezinárodního pořádajícího výboru. Zástupcem teplického gymnázia byla Mgr. Ilona Kuboňová (koordinátorka projektů I*EARN v ČR), českokrumlovského gymnázia RNDr.- Stanislav Waldauf (předseda OS I*EARN), ZŚ Borek Mgr. Jindřiška Maršíková a ISŠO v Českých Budějovicích Ing. Martin Maršík.

Učitelé se zúčastnili několika prezentací úspěšných projektů, na kterých studenti pod vedením svých pedagogů v uplynulém školním roce pracovali. Také konzultovali s ostatními učiteli z různých zemí jejich zkušenosti, problémy a výsledky práce na projektech. S některými se domluvili na vzájemné účasti v projektech.

Studenti Gymnázia Teplice a Český Krumlov mimo jiné pracují společně od minulého školního roku na mezinárodním česko-slovensko-maďarském projektu "My Town Is Your Town"- "Moje město je tvoje město".Celý projekt se skládá ze tří částí. V jedné z nich mají studenti za úkol pomocí Internetu získat informace o zemi a hlavně o městě, které navštíví. V další části pět vybraných studentů společně s učitelem jede do určeného města, kde se potká s ostatními účastníky a formou soutěží a her si prověřují znalosti a poznávají cizí zemi. Ve třetí fázi získané informace zpracují, např. vytvoří www stránky.

Na mezinárodní konferenci v Číně Mgr. Ilona Kuboňová společně s maďarským koordinátorem Istvanem Szabo prezentovali výsledky první části tohoto projektu. Přednáška byla velice úspěšná, účastníky zaujala a dlouze diskutovali. Koordinátoři ze zúčastněných zemí se také dohodli na pokračování tohoto projektu v nadcházejícím školním roce.

Studenti teplického gymnázia také v prosinci roku 1999 vyhlásili mezinárodní projekt "Novoroční přání". Z českých škol i ze zahraničí obdrželi tzv. péefka - některá v elektronické podobě a jiné normální poštou. Skupina studentů je zpracovala a sestavila z nich publikaci, kterou koncem minulého školního roku vytiskli. Na mezinárodní konferenci zmíněnou publikaci dostali zahraniční účastníci projektu a moc se jim líbila.

Pro předsedu a koordinátorku byla velice důležitá účast na zasedání mezinárodního výboru, jehož je ČR od loňského zasedání na Portoriku členem. Zvláště byly užitečné zprávy jednotlivých koordinátorů a hlavně těch, kteří ve svých zemích zakládali nezávislé organizace. Jejich činnost nás velice zajímala, protože i Občanské sdružení I*EARN funguje od ledna 2000 jako nezávislá organizace a finance na svoji činnost získává z grantů a sponzorských darů.

Skupina studentů Gymnázia Teplice vyhlásila na tento školní rok nový mezinárodní projekt "Komunikace". Výsledkem první fáze projektu bude vytištění publikace s eseji v různých jazycích (převážně anglicky) na téma "Jak ovlivnily moderní telekomunikační technologie (mobilní telefony a Internet) váš život." Koordinátorce projektů I*EARN v České republice Mgr.Kuboňové se podařilo tento nový projekt zařadit mezi projekty vyhlášené celosvětově začátkem každého školního roku a také předběžně zajistit bezplatné vytištění publikace v zahraničním nakladatelství. Zástupcům mnoha států předala anotaci projektu a oni jí přislíbili účast. Studenti teplického gymnázia se tedy mohou již předem těšit na došlé příspěvky.

Kromě pracovní části bylo pro učitele velice zajímavé poznání lidí a života v Číně. Zejména výlet na Velkou čínskou zeď a prohlídka Zakázaného města byla nezapomenutelným zážitkem.

Celkově byla účast české delegace na 7.mezinárodní celosvětové konferenci I*EARN velice přínosná pro každého osobně, pro učitele na středních i základních školách, i pro Občanské sdružení IEARN, jehož jsou účastníci členy.

Ilona Kuboňová
koordinátorka I*EARN


Nejprve musim zavzpominat na konferenci v Cine. Byl to pro mne nezapomenutelny 

zazitek, a to atmosfera na konferenci, seminare o projektech i Cina samotna. 

Je to na dlouhe povidani a tak snad na nekterem nasem setkani.Uz jsem udelala o Cine nekolik besed s uciteli.Zitra odjizdim do Portugalska na 

seminar ucitelu a verim, ze tam najdu jeste dalsi kontakty pro projekty I*EARNu.Z lidi, ktere jsem poznala v Cine se mi ozvali z USA a z Belgie a ja verim, ze 

se vyvine hezka spoluprace.Mejte se vsichni moc hezky. Tesim se na zpravy od Vas a taky,snad brzy, na setkani.

                   Jindra Marsikova