Slovensko - Tatranská Lomnice - ekologický tábor

27. 10. - 1. 11. 2000

Ve dnech od 27.10. do 1.11. se konal ekologický kemp v Tatrách, který pořádala mezinárodní organizace I*EARN. Účastnili se jí studenti z mnoha národů. (Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Bělorusko, Slovinsko, Bulharsko, Ukrajina, Estonsko, USA).

Z České Republiky jsme se zúčastnili tři studentky z českokrumlovského gymnázia (Martina Nováková, Vendula Nováková, Jindřiška Hűttnerová) a studenka z Integrované školy obchodní (Lucie Kučerová). Jako pedagogický dozor jel s námi ing. Jiří Tuček z Jihočeské univerzity.

V pět hodin ráno jsme se všichni sešli na vlakovém nádraží a vydali se na dlouhou cestu. Kolem půl osmé večer jsme dorazili do Chaty Janka Jesenského v Tatranské Lomnici.

Přivítali jsme se s ostatními. Ubytováni jsme byli tak, že jsme se spolubydlícími mohli komunikovat jenom v anglickém jazyce.

První večer organizátoři naplnili "Icebrakers games", tzv. hry, které lámou ledy. Bavili jsme se s ostatními bez velkých problémů, myslím, že jsme se svou angličtinou byli spokojeni. Bavili jsme se s ostatními národy bez větších problémů. Slováci na tom však byli podstatně lépe. Mají totiž sedm hodin angličtiny týdně, o tom si my můžeme nechat zdát.

Náplní dalších dnů bylo poznávání krás Vysokých Tater, které nás všechny nesmírně nadchlo. Bylo nádherné počasí, takže jsme mohli navštívit Štrbské pleso, Chatu při

Zeleném plese i Belánskou jeskyni. Nejvíce nás však nadchl výlet na Lomnický štít, i když jsme krásu okolních Tater viděli jenom z poloviční výšky, ze Skalnatého plesa. Na jeho vrchol jsme bohužel nedostali, lístky na lanovku byly totiž, díky krásnému počasí, vyprodány. Tak jsme alespoň navštívili observatoř, ve které nám organizátoři zajistili i přednášku o pozorování oblohy, měření teplot atp. Prohlédli jsme si okolí a vrátili se do chaty.

V jednom z dalších večerů jsme si poslechli anglicky mluvenou přednášku o Slovenském ráji a rómské otázce. Rómská komunita totiž na tomto území kácí stromy, aby měla čím topit. Na základě této přednášky jsme potom po skupinách vypracovávali projekty, které navrhovali řešení této situace.

Soustředění bylo zakončeno velmi originálně. Různá strašidla slavila Halloween party, které předcházela pizza party. My Češi jsme tuto slavnost slavili poprvé. Vendula, převlečená za Indiánku dokonce vyhrála cenu za jednu z nejlepších masek. Jako siamská dvojčata jsme s Martinou tak velký úspěch nesklidily.

Kemp v Tatrách rozhodně splnil naše očekávání, odjížděli jsme velmi neradi. Poznali jsme mnoho báječných lidí, procvičili jsme angličtinu a zažili spoustu legrace. Doufáme, že se s našimi přáteli a s Tatrami zase brzy setkáme.